Myslivost
Naše chovatelská stanice sídlí v honitbě Mysliveckého sdružení Diana Chotýšany.
MS hospodaří na cca 2300 hektarech pozemků, které má pronajaté od Honebního společenstva a část od Lesů ČR. Z toho je 1500 ha polí, 800 ha lesů a 20 rybníků. Honitba je na území obcí Chotýšany, Bílkovice, Třeběšice, Litichovice, Struhařov a Postupice.
Naše honitba je velmi dobře zazvěřená.
Z drobné zvěře má u nás zastoupení zajíc a bažant, ze spárkaté hlavně zvěř srnčí, dančí a samozřejmě zvěř černá. Opravdovým uměním je u nás na černou zvěř nenarazit….
Rybníky jsou využívány na chov a lov kachny divoké.
Ročně v našem MS lovíme na 300 kusů zvěře spárkaté, takže naši pejsci o lovecké vyžití nemají nouzi.
Hlavní výhodou naší stanice je to, že leží přímo v honitbě, kde vykonáváme právo myslivosti.
Pejsky využíváme na myslivost celoročně. Chodí na naháňky na zvěř černou, bereme je na individuální lov, ale jejich potenciál se naplno využije hlavně při dosledech. Postřelenou zvěř černou staví a hlásí ji až do příchodu vůdce.
Ágnes
Tuto fenu jsme si koupili v roce 2004, a aniž bychom to tušili, skládali jsme s ní maturitu.
Začalo to docela nenápadně. Jednoho jarního dne jsme spolu s naší půlroční fenkou vyrazili zkontrolovat a vyčisti krmící zařízení. Znenadání pejsek zaběhl do blízké mlaziny a začal hlásit.
Černá zvěř je u nás velmi rozšířená, a tak jsme se pomalu začali se štěnětem, bez sebemenší zkušenosti, loučit. Byla to naše první vycházka…. Spěchali jsme tedy malé bojovnici na pomoc a jaké bylo naše překvapení, když jsme ji našli tancovat asi kolem sedmi kilového selete. Bachyňka se neukázala a staford bez svého úlovku odmítal les opustit. Sele jsme odchytili a jeho novým domovem se stala naše zahrada.
Tuto fenu jsme nemuseli ničemu učit. Sbírala zkušenosti na naháňkách a na našich vycházkách. Stačilo se na sebe jenom podívat a druhý okamžitě hned věděl, co má dělat nebo co bude následovat.
Ostruhy a všeobecné uznání si vysloužila hlavně na naháňkách a dosledech. Jestliže byla naše Ágnes v leči, neexistovalo, že by se např. prasata přešly, nebo se na nějaké zapomnělo. Bohužel to platilo i na ty největší kusy, nikdy neutekla z boje. Vždy je z leče za bujarého hlášení vyvedla. Bohužel se to ale někdy neobešlo bez šití. U veterinářů nás dobře znali. Postřelenou zvěř černou dokázala najít i bez kapičky barvy, stavěla jí a hlásila až do příchodu vůdce. Postřelená selata do 25 kg zahlásila, následně strhla a dávila. Ale to je prostě naše Ágnes, kladivo na prasata, inteligentní pes a výborný společník s velkým rytířským srdcem.
Dnes si Ágnes užívá zasloužilého odpočinku a dá se říct, že psího důchodu. Zachránila zvěře od dlouhého a bolestivého zhasínání... a nesčetněkrát za nás i riskovala život. Dnes se jí to snažíme vracet. Své dovednosti učí naší mladou fenku Carinnu.
Carinna
Carinna je pravým opakem Ágnes. Má samozřejmě také vynikající nos, ale nejde do všeho tak bezhlavě. Je více přemýšlivá, není to janek. Při dobrém větru prasátka vystavuje i na větší vzdálenost.
Zastaví se, naježí a čeká na povel.
Postřelenou zvěř černou staví a hlásí do příchodu vůdce. Na kontakt nejde, a to je dobře. Naučila se hlásit i zhaslou zvěř a je tedy v lovu neocenitelným pomocníkem.
Ráda prožene srnečku, nebo zajíce, ale do pěti minut se vždy vrací. Typický staffordí úsměv, se kterým se vrací, dokáže vždy zahřát u srdce.
Nic dlužno však nezůstává ani svému jménu – Carinna Defender – tedy obránce.
Členy své rodiny, tedy nás dvounohé pánečky, si hlídá, a když se jí někdo, nebo něco znelíbí, zlověstně zavrčí, nebo hlásí. Obzvláště si hlídá naši dcerku, se kterou se každé ráno loučí a při příchodu ze školy začíná zase dlouhé a radostné vítání.
A navíc je ještě krásná…